Замість політиканства – якісні книгарні Чернівцям

03 Лип.2013

З липня 2013 року громадська ініціатива «Рідне місто» взяла участь у першому засіданні «круглого столу», організованому з ініціативи чернівецьких журналістів: Юрія Чорнея, Сергія Воронцова, Надії Бабинської та Мар’яни Антонюк. Обговорювали наболіле питання реформування комунальних книгарень обласної ради.
Krugl.20713Попри всі намагання модераторів вгамувати емоційні виступи учасників обговорення – журналістів, державних службовців, політиків, громадських діячів, півторагодинна дискусія відбулася у деструктивному руслі, із взаємними звинуваченнями і навіть погрозами. Втім, це лише підтвердило надмірну заполітизованість та заплутаність проблеми.
Трудові колективи книгарень, які з ініціативи обласної ради – фактичного власника цих закладів, перебувають у процесі реорганізації і природно побоюються втратити робочі місця – книгарні, яким вони віддали десятиліття своєї праці.
Чиновники з обласної ради та державної адміністрації запевняли присутніх у благих намірах реорганізації, мовляв, нове підприємство «Буковинська книга», яке буде утворене шляхом злиття комунальних книгарень, сприятиме реформуванню цілої мережі книгорозповсюдження в краї. Водночас, громадськість занепокоєна недостатньою прозорістю реформування, його надмірною бюрократизацією, що додає нездорового ажіотажу цьому процесу. Тому з недовірою сприймаються запевнення можновладців у кінцевому позитивному результаті.
Місцевий політикум – депутати міської, обласної і навіть Верховної Ради України користуються ситуацією щодо реформування книгарень як майданчиком для самореклами, створюючи на гострій темі образ борців за долю книги у Чернівцях.
Неозброєним оком помітною є роль журналістів в ескалації, роздмухуванні цього протистояння «правдиво опозиційних» редакцій окремих газет, про що під час «круглого столу» зізнався головний редактор однієї із них.
Учасники заходу від громадської ініціативи «Рідне місто» закликали всіх присутніх поглянути на це питання з позиції споживача – які книгарні, якої якості потрібні сьогодні чернівчанам. Незалежно від форм власності, усі книгарні нині працюють в умовах конкуренції, і тому на перший план виходить якісний показник. Як показовий приклад, культурно-просвітницька діяльність колишнього директора «Букініста» Марини Лібанової, яка засвідчила, що і мініатюрні книгарні здатні бути в авангарді культурного життя міста.
«Рідне місто» звертається до громадських організацій, політичних партій, небайдужих приватних осіб з пропозицією створити громадську книгарню («Чернівецьку книгу»), яка б стала взірцевим, сучасним центром, потрібним нашому місту.